Odczulanie oraz inne metody leczenia alergii

dr n. med. Agnieszka Krauze – pediatra, alergolog

http://prosen.pl/
https://www.facebook.com/Prosen.Przychodnia.Specjalistyczna/

Odczulanie – zmiana odpowiedzi immunologicznej

Odczulanie to właściwie jedyny sposób postępowania z alergią. Taki przyczynowy. Podajemy to, co szkodzi, we wzrastających dawkach. Przyzwyczajamy w ten sposób organizm do alergenu i zmieniamy odpowiedź immunologiczną.

Czy w leczeniu alergii działa biorezonans i medycyna niekonwencjonalna? Nie udowodniono tego. Jeśli by to pomagało, każdy gabinet alergologiczny miałby taki sprzęt. Jak długo powinno trwać odczulanie? Uważa się, że minimum od 3 do 5 lat. Mamy szczepionki doustne i podawane podskórnie. Na pyłki roślin, roztocza, na alergeny wziewne. Na razie na alergeny pokarmowe nie odczulamy. To jest jeszcze w sferze badań. U dzieci odczulanie można zacząć po piątym roku życia, ze względu na to, że dopiero wtedy układ immunologiczny jest wystarczająco dojrzały.

Odczulanie może trwać nawet 5 lat

Odczulanie to jedna z metod leczenia alergii. Jest skuteczne, ale zazwyczaj starcza mniej więcej na 10 lat. Alergie leczy się też lekami celowanymi, w zależności od tego, jaki narząd został zaatakowany.

Odczulanie – osoba odczulona może ponownie się uczulić?

Może. Uważa się, że to odczulanie trwające 3-5 lat wystarcza na około 10 lat. U dzieci jest trochę inaczej, ponieważ ich układ immunologiczny dojrzewa i część u części z nich, mimo upływu czasu, alergia nie wraca. Tak więc dzieci to zupełnie inna grupa pacjentów. U wielu jest to skuteczne na całe życie. Jak to się kolokwialnie mówi – zestarzała alergia jest gorsza do odczulania. Ale nie należy tracić nadziei. Wielu pacjentów odczula się dopiero w dorosłości i odczuwa poprawę.

W jaki sposób zidentyfikować źródło alergii? Ważne są przede wszystkim informacje zebrane w starannym wywiadzie. I ten wywiad to jest śledztwo. Alergolodzy mogli by być szkoleniowcami w policji, w dochodzeniówce. Wywiad musi być bardzo dokładny, zbiera się wszelkie informacje o pacjencie, zapisuje korelacje między objawami a okolicznościami, w jakich te objawy zaszły. Badaniem mającym na celu zdiagnozowanie alergii są testy, skórne lub z krwi.

Odczulanie – alergia kontaktowa

Alergie kontaktowe to zwykle reakcje na jakieś substancje chemiczne, np.kosmetyki, środki czystości. Obecnie występują coraz częściej, ponieważ używamy bardzo dużej ilości różnych preparatów. Kiedyś, poza szamponem do pielęgnacji włosów i mydłem, niczego więcej się nie stosowało. Teraz mamy szampon, odżywkę, piankę, lakier, płyn do kąpieli, żel do mycia, itp. Trudno się z czasem na te wszystkie substancje nie uczulić. Tym bardziej, że jeszcze dodatkowo często je zmieniamy.  Nierzadko farby do włosów stosuje się już u dzieci. Starsze nastolatki farbują sobie włosy. Noszą też biżuterię na stałe – piercing – częste są więc alergie na metale.

Co zatem robić? Jak pomóc? Można próbować zdiagnozować na co jest się uczulonym. Istnieją testy na alergeny kontaktowe. Ale przede wszystkim trzeba starać się używać jak najmniej tych wszystkich substancji chemicznych. Zdarza się, że pacjentowi z alergią trzeba podać lek sterydowy, np. maść. Można też wyeliminować wszystkie substancje i stosować krem pielęgnacyjny. Często się zdarza, że alergia ustępuje po wyeliminowaniu alergenu.

Odczulanie – alergie wziewne

Przy alergiach wziewnych różna może być ich lokalizacja. Można mieć alergiczne zapalenie spojówek, alergiczny nieżyt nosa, astmę. W zależności od narządu, który zaatakowała alergia stosujemy leki docelowe. Miejscowo do nosa, do spojówek oraz wziewnie.

Jeśli chodzi o działanie niepożądane leków stosowanych przy astmie i niechęć ludzi do stosowania np. sterydów wziewnych, to trzeba pamiętać o tym, że z powodu astmy można umrzeć. Można się po prostu udusić.

Jeżeli dziecko ma duszność pierwszy raz w życiu, trzeba wezwać karetkę albo jechać na SOR, albo do najbliższej przychodni, i podać leki rozszerzające oskrzela. Objawem alergii wziewnej w obrębie dolnej części układu oddechowego jest właśnie skurcz oskrzeli. I z powodu tego skurczu oskrzeli można umrzeć. Nie ma domowych metod, trzeba natychmiast podać lek rozszerzający oskrzela.

 

 

 

Podsumowanie
Odczulanie oraz inne metody leczenia alergii
Tytuł
Odczulanie oraz inne metody leczenia alergii
Opis

Czy alergię można wyleczyć? A jeżeli tak, to jakimi metodami? Na te pytania odpowiada dr n. med. Agnieszka Krauze – pediatra, alergolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *