Roztocza i kurz – jak sobie radzić?

dr n. med. Agnieszka Krauze – pediatra, alergolog

http://prosen.pl/
https://www.facebook.com/Prosen.Przychodnia.Specjalistyczna/

Roztocza są częstą przyczyną alergii

Alergia na roztocza przeważnie nasila się jesienią i zimą. Zaczyna się sezon grzewczy, w mieszkaniach jest sucho, rzadziej otwieramy okna, więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach.

Roztocza to zwierzątka, pajęczaki o ośmiu nogach. Żywią się naskórkiem ludzi i zwierząt, czyli bytują głównie w naszym łóżku, na kanapie, w obiciach mebli i w poduszkach. Nie lubią słońca, mrozu ani wiatru. Dlatego najbardziej popularnymi i najprostszymi metodami eliminacji roztoczy jest wystawianie pościeli na słońce albo na mróz, pranie kap, koców i wietrzenie pomieszczeń. Jeśli mamy alergię na roztocza i kurz, a wstajemy z łóżka, i to ciepłe jeszcze łóżko elegancko przykrywamy kołderką, to dostarczamy roztoczom znakomitego pożywienia. A sobie dodatkowych alergenów. Akurat w tej sytuacji, osoby niechlujne, które zostawiają rozgrzebane, niepościelone łóżko, działają z korzyścią dla siebie. Uważa się, że należy tę pościel przewietrzyć, przemrozić. Dostępne też są antyroztoczowe pokrowce na pościel. Można je stosować na łóżko, materac, na poduszkę i kołdrę. Zapobiegają przenikaniu roztoczy do środka. Nie zagnieżdżają się tam i nie rozmnażają.

Roztocza. Wietrzenie pościeli

Roztocza nie lubią wiatru ani zimna. Dlatego najlepszą metodą walki z nimi jest regularne wietrzenie pościeli, pranie dywanów, kanap i foteli. Często otwierać w domu okna.

Roztocza – objawy alergii

Co to jest kurz? W kurzu są różne rzeczy. Jeżeli mamy w domu zwierzęta, to w kurzu będzie sierść i naskórek tych zwierząt. Będą również roztocza, jakieś substancje chemiczne z dywanu, czy np. z ubrań, zanieczyszczenia z ulicy.

Alergia często umiejscawia się w nosie i objawia się nieżytem nosa, zatkanym nosem. Nie tak jak przy alergiach na pyłki, kiedy najbardziej charakterystyczny jest tzw. cieknący nos i napady kichania. W przypadku alergii na roztocza, niektórzy pacjenci też mają takie objawy, ale bardziej charakterystyczny jest zatkany nos. Objawy są bardzo nasilone w nocy i rano, zaraz po wstaniu.

Alergia na roztocza. Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim walczyć z tymi roztoczami. Czyli prać i wietrzyć pościel. Pozbyć się dywanów, szczególnie z sypialni. Poza tym – brać leki. Doustne leki antyhistaminowe oraz leki stosowane bezpośrednio do nosa. Zwykle są to preparaty sterydowe, ewentualnie antyhistaminowe leki miejscowe.

 

 

Podsumowanie
Roztocza i kurz - jak sobie radzić?
Tytuł
Roztocza i kurz - jak sobie radzić?
Opis

Czym są roztocza? Jak z nimi walczyć? Jakie są objawy alergii na roztocza kurzu? Na te pytania odpowiada dr n. med. Agnieszka Krauze – pediatra, alergolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *