Profilaktyka skoliozy – jak wychwycić wadę kręgosłupa u dziecka?

Małgorzata Grodzicka – osteopata, mgr fizjoterapii

Gabinet rehabilitacji rehaSmart

rehasmart.pl

Profilaktyka skoliozy – szczupła sylwetka

Skolioza to wada postawy bardzo często diagnozowana u dzieci. Rozwija się zazwyczaj między odcinkiem piersiowym a lędźwiowym kręgosłupa.

Profilaktyka skoliozy i ogólnie wad postawy, to przede wszystkim zachowanie higieny życia dziecka. Ważne jest, żeby dziecko miało prawidłową wagę. Wystrzegajmy się więc dużych ilości słodyczy, fast foodów. Otyłe dziecko znacznie częściej będzie miało problemy z kręgosłupem. Natomiast dziecko, które jest szczupłe, sprężyste, ma szansę uniknięcia tego problemu.

Niestety przy skoliozie często wchodzą w grę czynniki genetyczne i czynniki neurogenne, na które nie mamy wpływu. Czasami więc po prostu nie da się uniknąć skoliozy. Bardzo ważnym aspektem jest to, czy rodzic jest w stanie sam zauważyć, wychwycić, że dziecko ma problemy z kręgosłupem. Często zdarza się, że rodzice przychodzą do nas z innym problemem i przy okazji okazuje się, że dziecko mają skoliozę. Czasami jest to skolioza już zaawansowana.

Profilaktyka skoliozy to ruch i ćwiczenia fizyczne.

Profilaktyka skoliozy to przede wszystkim zachowanie szczupłej, sprężystej sylwetki. Jeśli lekarz zauważy u dziecka poważniejszy problem z kręgosłupem, najpierw zleca zrobienie zdjęcia rentgenowskiego. Następnie kieruje dziecko na odpowiedni rodzaj rehabilitacji. 

Profilaktyka skoliozy – zanim będzie za późno

Jak sprawdzić, czy dziecko ma skoliozę? Należy zwrócić uwagę na łopatki dziecka, na to w jakiej pozycji jest głowa: pionowo czy pochylona na bok. Czy widać asymetrię ustawienia barków albo asymetrię miednicy, czyli  tzw. wystające biodro. Rodzice na przykład nie zauważają, że kiedy dziecko zakłada spodnie to jedna nogawka jest krótsza. Albo wydaje im się, że dziecko ma jedną nogawkę, krótszą, a drugą dłuższą. To są sygnały, które powinny zaniepokoić.

Najlepszą okazją do wychwycenia zmian w kształcie kręgosłupa są bilanse. Wtedy pediatra powinien zwrócić uwagę na to, czy dziecko rzeczywiście ma problem, a jeśli tak, to skierować je do ortopedy. Kiedy skrzywienie jest niewielkie, czasami dziecko kierowane jest bezpośrednio na rehabilitację. Natomiast jeżeli ortopeda widzi, że problem jest poważniejszy, najpierw zleca zrobienie badania rentgenowskiego kręgosłupa oraz kończyn. Na tej podstawie dziecko kierowane jest na rehabilitację lub rehabilitację z gorsetowaniem. O dalszym postępowaniu decyduje lekarz prowadzący. Jeśli małe dziecko ma dużą skoliozę warto mieć lekarza prowadzącego i być pod jego stałą opieką. Po to, żeby kontrolował, czy skrzywienie nie postępuje zbyt szybko i żeby nie przeoczyć momentu, kiedy dochodzi do bardzo dużego skrzywienia.

 

 

 

 

 

Podsumowanie
Profilaktyka skoliozy - jak wychwycić wadę kręgosłupa u dziecka?
Tytuł
Profilaktyka skoliozy - jak wychwycić wadę kręgosłupa u dziecka?
Opis

Najlepszym sposobem uniknięcia wad postawy jest szczupła i sprężysta sylwetka. Dla ciała najlepszy jest ruch. Małgorzata Grodzicka – osteopata, mgr fizjoterapii, mówi o tym, jak wychwycić skoliozę u dziecka, na co zwracać uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *