Marek Waszkiewicz – fizjoterapeuta, dyplomowany terapeuta manualny
Prywatny gabinet, ul. Zwoleńska 81, Warszawa-Wawer, tel. 668 141 905
Przyczyny wad postawy to najczęściej złe ustawienia miednicy
Przyczyny wad postawy i skrzywień kręgosłupa, czy też nieprawidłowej sylwetki ciała dziecka i dorosłego, to przeważnie złe przestrzenne, wzajemne ustawienia poszczególnych stawów kręgosłupa, powiązanych na asymetrii ustawień miednicy. Ta asymetria wpływa na wszystkie krzywizny w płaszczyźnie bocznej, czyli na lordozę lędźwiową, która może być pogłębiona lub spłycona, na kifozę piersiową, która również może być pogłębiona lub całkowicie spłycona, oraz na ustawienie lordozy szyjnej, która ma wpływ na pozycję głowy.
Jak badać, żeby znaleźć problem?
Patrząc na ciało dziecka, oceniamy sylwetkę w płaszczyźnie bocznej i przednio-tylnej. W trakcie badania palpacyjnego i oceny wzrokowej sprawdzamy, w jaki sposób ustawione są grzebienie talerzy biodrowych, krętarze kości udowej; w jaki sposób położony jest prawy oraz lewy pośladek. Wszystko to bowiem ma wpływ na osiowe ustawienie całości kręgosłupa, i w konsekwencji może dawać skrzywienia boczne jedno- lub dwu łukowe, asymetrię ustawienia łopatek i całej obręczy barkowej. Lordoza lędźwiowa, czyli wygięcie przednie kręgosłupa lędźwiowego, które jest fizjologiczne, może mieć normalny kąt wychylenia, ale może być również pogłębione, co jest ściśle powiązane z przykurczem mięśni biodrowo-lędźwiowych. Lordoza lędźwiowa może być także spłycona, co z kolei wiąże się z przykurczem grupy mięśni kulszowo-goleniowych.
Kifoza piersiowa
Kifoza piersiowa – naturalne wygięcie kręgosłupa piersiowego ku tyłowi – też może być pogłębiona, co wynika z przykurczu mięśnia piersiowego większego. Spłycona kifoza piersiowa natomiast, występuje bardzo często w trakcie procesu skrzywienia kręgosłupa bocznego i wiąże się z mniejszą lub większą rotacją kręgów. Lordoza szyjna z kolei, bardzo często jest spłycona poprzez permanentne przyjmowanie przez nas pozycji siedzącej, co automatycznie wpływa na sposób ustawienia całej obręczy barkowej i kątów dolnych łopatek. Jeżeli miednica jest źle ustawiona względem osi kręgosłupa, to cała sylwetka będzie się krzywić. Centralny układ nerwowy tak reguluje napięcie mięśni, aby skompensować nieprawidłowe ustawienie miednicy. I dzieje się to kosztem rotacji, wygięcia bocznego czy przestrzennego przesunięcia jednego z talerzy biodrowych do góry. A wszystko dlatego, że dla centralnego układu nerwowego nadrzędnym celem jest zachowanie osi.
Bóle wzrostowe i bóle kolan
Złe przestrzenne ustawienie całego układu miednica-kręgosłup może skutkować u dzieci tak zwanymi bólami wzrostowymi piszczeli. Celowo używam wyrażenia “tak zwanymi”, ponieważ bóle te są tylko i wyłącznie powiązane ze złą pracą całego układu mięśniowego. To z kolei wpływa na sposób ustawienia całej kończyny dolnej. Czyli, przy złym przestrzennym ustawieniu miednicy, w przedziale środkowym kolana, dochodzi do asymetrii przestawienia kości udowej względem kości piszczelowej. I potem, w trakcie pracy całego stawu, na przykład podczas biegania, nagle po krótkich czy dłuższych dystansach, ludzie zaczynają narzekać na ból stawu kolanowego.
Wśród najczęstszych przyczyn wad postawy należy wymienić nieprawidłowe ustawienie miednicy względem osi kręgosłupa. Centralny układ nerwowy bowiem, reguluje napięcie mięśni w taki sposób, by skompensować złe ustawienie miednicy. I dzieje się to kosztem rotacji, wygięcia bocznego czy przestrzennego przesunięcia jednego z talerzy biodrowych do góry. A wszystko dlatego, że dla centralnego układu nerwowego najważniejsze jest zachowanie osi.