Stałe zęby – kiedy wyrastają?

lek. med Renata Szostek  stomatolog

Stałe zęby zaczynają się pojawiać od piątego roku życia dziecka

Stałe zęby są większe od mlecznych i muszą więc mieć więcej miejsca. U pięcioletniego dziecka zaczyna się okres aktywnego, przyspieszonego rozwoju kości szczęki i żuchwy oraz podstawy kostnej. Pojawiają się szpary rozrostowe między zębami mlecznymi, a także miejsce za piątkami. Cały układ żucia przygotowuje się do pojawienia się zębów stałych. Wiadomo, że stałe zęby są większe i szersze, niż odpowiadające im mleczaki, dlatego potrzebują więcej miejsca w jamie ustnej. W tym czasie powstają największe zmiany w zgryzie.

Stałe zęby są większe od mlecznych

Stałe zęby potrzebują więcej miejsca w jamie ustnej, niż odpowiadające im mleczaki. Dlatego od piątego roku życia dziecka zaczynają się poważne zmiany w układzie żucia, który przygotowuje się na przyjęcie większych i szerszych stałych zębów.

Szóstki stałe na szóste urodziny

Gdy dziecko ma 6 lat zazwyczaj pojawiają się szóstki. Są to zęby niewymagające wymiany, które wyrastają za piątkami mlecznymi. Rodzice często nie wiedzą, że ich dziecko ma już szóstki. Pierwsze trzonowce stałe wyrzynają się zazwyczaj koło szóstego roku życia. Kalendarium wymiany i pojawiania się reszty zębów stałych jest następujące: w siódmym roku życia dziecka wymieniają się siekacze, zazwyczaj najpierw dolne, potem – górne. Ale może być odwrotnie, jest to dosyć indywidualna sprawa. Następne w kolejności są kły, które pojawiają się gdy dziecko ma 10-11 lat. Potem przedtrzonowce  – między 11-12 rokiem życia, oraz siódemki wyrzynające się u dwunastolatków i trzynastolatków. Nawet mówi się, że siódemki to zęby dwunastolatków. Trzecie trzonowce stałe, czyli ósemki, wyrastają między 17 a 25 rokiem życia. Czasami jednak zdarza się, że nie ma zawiązków ósemek, więc nie każdy człowiek te ósemki ma. Posiadanie ósemek jest pewną formą atawizmu. Ludzie, którzy nie mają zawiązków ósemek są w ewolucji ustawieni „wyżej”.

 

 

Zobacz też:

Rozwój uzębienia u dzieci – kalendarium

Wizyta u dentysty – kiedy pierwszy raz?

Profilaktyka próchnicy – jak dbać o zęby dziecka?

Podsumowanie
Stałe zęby - kiedy wyrastają?
Tytuł
Stałe zęby - kiedy wyrastają?
Opis

Aby stałe zęby mogły spokojnie wyrosnąć, w jamie ustnej potrzebne jest miejsce. Dlatego już od piątego roku życia dziecka zaczyna się okres rozwoju kości żuchwy i szczęki, a w zgryzie zachodzą duże zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *