Zdrowe zęby – zasługa szczoteczki i pasty

lek. med. Renata Szostek – stomatolog

Zdrowe zęby u malucha – jak to zrobić?

O zdrowe zęby należy dbać od początku życia dziecka.

Zdrowe zęby to nie tylko uroda i dobre samopoczucie małego człowieka, lecz także zdrowie całego organizmu.  Aby uniknąć próchnicy, o zęby należy dbać zanim się jeszcze pojawią. Najpierw, delikatnie pielęgnować dziąsła i wnętrze jamy ustnej. U niemowląt, którym ząbki zaczynają się wyżynać i korony są niewielkie, warto stosować szczoteczki silikonowe lub gumowe, nakładane na palec. Służą one do czyszczenia zębów w początkowym stadium. Takimi szczoteczkami nie spowodujemy na pewno żadnego urazu zęba, ani dziąsła. Pierwszą “prawdziwą” szczoteczkę należy wprowadzić około 12 miesiąca życia, kiedy jest już więcej zębów i korony są lepiej wykształcone.

Zdrowe zęby

Zdrowe zęby to przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej. Rocznemu dziecku można już myć ząbki szczoteczką do zębów i pastą.

Małe ząbki – mała szczoteczka

Szczoteczka musi być dostosowana do wieku dziecka i spełniać kryteria bezpieczeństwa. Na rynku jest duży wybór szczoteczek dla maluchów w różnych wieku. Te pierwsze są malutkie, z ultramiękkim włosiem, które ma czyścić zarówno małe ząbki, jak i dziąsła.

Szczoteczka rośnie wraz z dzieckiem

Im dziecko jest starsze tym większa powinna być główka szczoteczki, ma bowiem do oczyszczenia większą powierzchnię i większą liczbę zębów. Dwunastoletnie dzieci mogą już zacząć używać szczoteczek przeznaczonych  dla dorosłych.

Dobra pasta sprzymierzeńcem zdrowych zębów

Polskie Towarzystwo Pedodontyczne, zajmujące się stomatologią dziecięcą, zaleca pasty z fluorem od wczesnego dzieciństwa (czyli praktycznie od 6 miesiąca życia). Są to pasty ze zredukowaną zawartością fluoru do 500 PPM jonów fluorkowych, które przeznaczone są dla dzieci do 6 roku życia. Starsze dzieci mogą używać past z większą zawartością fluoru (1000 PPM jonów fluorkowych), czyli takich jak dorośli. W sklepach i aptekach dostępne są także pasy bez fluoru, po które chętnie sięgają rodzice bardzo małych dzieci oraz ci, którzy uważają, że fluor może mieć negatywne skutki dla organizmu.Warto jednak wiedzieć, że dawki, które stosujemy w stomatologii i profilaktyce fluorowej, są absolutnie bezpieczne.

 

 

Podsumowanie
Zdrowe zęby u malucha - jak to zrobić?
Tytuł
Zdrowe zęby u malucha - jak to zrobić?
Opis

Zdrowe zęby to zdrowie całego organizmu. Aby uniknąć próchnicy, o zęby należy dbać zanim się jeszcze pojawią. Najpierw, delikatnie pielęgnować dziąsła i wnętrze jamy ustnej. U niemowląt, którym ząbki zaczynają się wyżynać i korony są niewielkie, warto stosować szczoteczki silikonowe lub gumowe, nakładane na palec. Służą one do czyszczenia zębów w początkowym stadium. Takimi szczoteczkami nie spowodujemy na pewno żadnego urazu zęba, ani dziąsła. Pierwszą "prawdziwą" szczoteczkę należy wprowadzić około 12 miesiąca życia, kiedy jest już więcej zębów i korony są lepiej wykształcone - radzi stomatolog Renata szostek

One thought on “Zdrowe zęby – zasługa szczoteczki i pasty

  1. Pingback: Akcja Dziel się Uśmiechem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *