Alternatywa dla karmienia piersią

Nancy Mohrbacher – konsultantka IBCLC, organizacji zrzeszającej Międzynarodowych Dyplomowanych Konsultantów Laktacyjnych (International Breastfeeding Certified Lactation Consultant); posiada prestiżowy tytuł FILCA – Członkini Międzynarodowego Związku Konsultantów Laktacyjnych

Nancy MohrBacher

Alternatywa dla karmienia piersią: mleko matki czy mleko zastępcze?

Karmienie naturalne jest dla dziecka bardzo dobre i zdrowe. Jednak nie każda mama może karmić piersią, nie każda chce. Co wtedy?

Jeśli nie karmimy naturalnie, to każda alternatywa dla karmienia piersią jest tak samo dobra.

Karmienie mlekiem matki z butelki 

Niektóre kobiety, spośród tych, które mają problem z przystawianiem dziecka do piersi, decydują się na odciąganie własnego mleka i karmienie z butelki. W ten sposób zarówno dziecko, jak i matka korzystają z dobrodziejstw laktacji. Jeśli jednak karmimy mlekiem zastępczym, to w zasadzie różnica między poszczególnymi rodzajami tego mleka jest żadna – prawo bowiem restrykcyjnie określa skład takich produktów. W niektórych krajach praktykuje się dawstwo mleka. Mleko kobiety poddawane jest pasteryzacji i podawane wcześniakom dla podniesienia ich odporności. Są też kraje, gdzie z mleka dawcy korzystają zdrowe dzieci.

Alternatywa dla karmienia piersią to sztuczne mleko.

Alternatywa dla karmienia piersią to na przykład odciąganie pokarmu przez matkę i podawanie dziecku takiego mleka z butelki.

Co jest ważniejsze – pierś czy mleko?

Nie wiem, czy znajdę odpowiedź na to pytanie. I mleko, i pierś są bardzo ważne. Aktywne karmienie buduje więź matki z dzieckiem. Mleko matki jest wartościowe i bezcenne, również wtedy, kiedy matka odciąga pokarm i podaje maluchowi mleko z butelki. Warto to robić, mimo że jest przy tym mnóstwo dodatkowej pracy. Ja walczę o to, by matki, które produkują pokarm mogły przystawiać dziecko do piersi, ponieważ wtedy ono ostanie od matki maksimum.

Karmienie mlekiem zastępczym

Mleko zastępcze nie jest tak doskonałe jak mleko matki, ale czasami nie ma wyjścia i trzeba nim  karmić dziecko. Warto pamiętać, że podczas podawania maluchowi mleka z butelki też tworzy się więź między dzieckiem a rodzicem. Czułość, przytulanie w czasie karmienia, patrzenie dziecku w oczy sprawia, że rodzi się uczucie niesamowitej bliskości z maleństwem. Przy karmieniu z butelki szanse na doświadczenie takiego uczucia to ma także tata, rodzeństwo czy dziadkowie.

Nagranie odbyło się podczas konferencji naukowej Prolaktyna 2018 zorganizowanej przez Fundację Promocji Karmienia Piersią i poświęconej w całości karmieniu piersią.

Podsumowanie
Alternatywa dla karmienia piersią
Tytuł
Alternatywa dla karmienia piersią
Opis

Co ma zrobić matka, która nie może karmić piersią? Odciągać pokarm czy podawać dziecku mleko zastępcze? O alternatywach dla karmienia naturalnego, mówi Nancy Mohrbacher – konsultantka IBCLC, organizacji zrzeszającej Międzynarodowych Dyplomowanych Konsultantów Laktacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *