Rozmiar piersi a udane karmienie

Beata Kościńska-Klasa – położna, certyfikowany doradca laktacyjny, nr rej. CNOL/411/2014/CDL; tel: 607 516 198

Rozmiar piersi nie wpływa na ilość pokarmu

Są różne pozycje do karmienia – odpowiednie dla mam o obfitym biuście oraz takie, które pomogą mamom z małymi piesiami.

Pozycją, którą kobiety wybierają, często instynktownie, nie wiedząc, że rozmiar piersi można “dopasować” do sposobu karmienia, jest pozycja “spod pachy”. Jeśli kobieta ma duży biust pozycja ta bardzo ułatwia mamie kontrolowanie zarówno główki dziecka, jak i piersi, którą karmi. Zawsze należy pamiętać o tym, że mamie musi być wygodnie, powinna mieć podparte plecy oraz stopy. Kiedy kobieta jest rozluźniona mleko płynie lepiej i karmienie się udaje. Natomiast, kiedy siedzi na brzegu łóżka, jest zgięta i napięta, to karmienie nie wychodzi.

Rozmiar piersi nie ma znaczeni przy naturalnym karmieniu dziecka.

Rozmiar piersi nie wpływa na laktację. Ważne jest, żeby kobieta dobrała odpowiednią pozycję przykładania dziecka do piersi, żeby było jej wygodnie i żeby była rozluźniona.

Pozycja krzyżowa

Kobiety, które mają małe piersi powinny przy karmieniu podnieść dziecko do wysokości piersi. Przydają się do tego poduszki do karmienia, zrolowane koce, zwykłe poduszki – wszystko, co jest pod ręką. Nie musi to być jakaś wymyślna, specjalistyczna poduszka do karmienia. Oczywiście fajnie, jeżeli taka jest i sprawia to mamie przyjemność. Powinno jej być przyjemnie, ale chodzi o przede wszystkim o to, żeby dziecko było podniesione do piersi mamy. Jeżeli kobieta ma mały biust, to będzie potrzebować trochę więcej podkładek pod rękę. Dobrą pozycją jest pozycja krzyżowa, w której ręka przy piersi podaje pierś, a na drugiej ręce leży dziecko i jest nią przykładane do piersi.

Rozmiar piersi: małe nie znaczy gorsze

To mit, że u kobiet z małymi piersiami laktacja jest słaba. Tak naprawdę zależy to od ilości tkanki gruczołowej. Często dziewczyny z małymi piersiami są bardzo szczupłe i w sumie w ich piersiach jest dużo tkanki gruczołowej. Natomiast obfite piersi mają trochę tkanki tłuszczowej. To tkanka gruczołowa tworzy mleko, więc nieprawdą jest, że jeżeli kobieta ma małe piersi, to nie będzie karmić. W mojej rodzinie są dwie matki, jedna ma obfity biust i karmi świetnie, a druga ma mały biust i karmi w 100% pięknie. Dziecko przybiera na wadze, tak jak powinno.

 

Podsumowanie
Rozmiar piersi, a udane karmienie
Tytuł
Rozmiar piersi, a udane karmienie
Opis

Kobiety z małym biustem często martwią się, że nie będą miały pokarmu. Czy to słuszne obawy? Beata Kościńska-Klasa – położna, certyfikowany doradca laktacyjny, mówi o tym, czy rozmiar piersi wpływa na jakość karmienia dziecka metodą naturalną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *