Cukrzyca typu I u dziecka – charakterystyczne objawy

prof. Ewa Pańkowska – diabetolog

Instytut Diabetologii

Cukrzyca typu I u dziecka rozwija się szybko

W przebiegu  cukrzycy typu I atakowane są komórki beta wysp Langerhansa, które znajdują się w trzustce. Powoduje to stopniowe zmniejszanie się stężenia insuliny we krwi, wydzielania się insuliny, i tym samym zaburzeniom ulega regulacja metabolizmu glukozy w organizmie. Jest to choroba autoimmunologiczna.

Cukrzyca typu I u dziecka zaczyna się bardzo niespecyficznymi objawami, ale również charakterystycznymi, które w pewnym momencie skłaniają do tego, żeby zrobić dodatkowe badania. Najczęściej są to: częste oddawanie moczu, duże pragnienie – dziecko wypija kilka szklanek wody do śniadania. Jeżeli chodzi do szkoły, często nie jest w stanie wytrzymać na lekcji, tak  bardzo chce mu się pić. Pije właściwie wszystko to, co nadaje się do wypicia.

Cukrzyca typu I u dzieci rozwija się szybko.

Cukrzyca typu I u dziecka może objawiać się m.in. chudnięciem. Jeżeli dziecko traci na wadze, rodzice powinni skonsultować się z lekarzem.

Cukrzyca typu I u dzieci – przemęczenie i chudnięcie

Równocześnie pojawiają się też objawy osłabienia, dziecko jest mniej aktywne. Często po powrocie ze szkoły czy z przedszkola kładzie się spać. To zazwyczaj zwraca uwagę rodziców, ponieważ takie dzieci przeważnie są aktywne aż momentu do zgaszenia światła w pokoju, w którym śpią. Tymczasem pojawiają się pewne syndromy zmęczenia, przemęczenia, dość nietypowe w tym wieku. Kolejnym objawem cukrzycy typu I jest utrata wagi. Nieraz jest to trudne dla rodziców do zauważenia, ponieważ widzą swoje dziecko na co dzień i nie mają punktu odniesienia. Wystarczy jednak, że dziecko wyjedzie gdzieś na parę dni czy na wakacje, a po powrocie od razu zauważa się dużą różnicę w masie jego ciała. Jest to objaw, który absolutnie powinien skłonić rodziców do tego, by udać się do pediatry i w razie potrzeby wykonać kolejne badania.

Dziecko nigdy nie powinno chudnąć. Może rosnąć i zatrzymać się w rozwoju masy ciała, ale kiedy chudnie przeważnie kryje się za tym niedożywienie albo choroba.

Cukrzyca typu I u dzieci – główne objawy

Tak więc główne objawy cukrzycy typu I to pragnienie, wielomocz, osłabienie, chudnięcie. Czasami też dzieci mówią, że bolą je nóżki, skarżą się na bóle kolan. Mogą również pojawiać się bolesne skurcze mięśni. Obecnie, kiedy rodzice zaobserwują któryś z tych objawów, często szukają informacji w internecie i nierzadko sami diagnozują tę chorobę. Oczywiście taką diagnozę zawsze trzeba potwierdzić badaniami. Lekarz specjalista musi stwierdzić, czy rzeczywiście jest to cukrzyca.

Są to bardzo proste badania. Można zrobić badanie moczu i wtedy w analizie ogólnej moczu będzie obecna glukoza. A w zasadzie u zdrowej osoby, która ma zdrowe nerki glukoza w moczu jest nieobecna. Pojawia się wtedy, kiedy jej stężenie we krwi przekracza 180-200 mg/dl. Kolejnym badaniem, które można wykonać o dowolnej porze dnia jest oznaczenie stężenia glukozy we krwi. Oczywiście mamy oddzielne kryteria, w zależności o tego, czy badanie jest robione rano na czczo czy w ciągu dnia. Może być wykonane po posiłku, po południu. Należy je zrobić w laboratorium. Powinna to być analiza z krwi żylnej. Jeżeli jest ona powyżej punktów odniesienia, będzie potwierdzeniem diagnozy. Oczywiście muszą też wystąpić objawy typowe dla cukrzycy.

 

 

Podsumowanie
Cukrzyca typu I u dziecka - charakterystyczne objawy
Tytuł
Cukrzyca typu I u dziecka - charakterystyczne objawy
Opis

Cukrzyca to poważna choroba. Jeśli jednak zostanie wcześnie wykryta i będzie odpowiednio leczona dziecko może z nią normalnie żyć. O objawach cukrzycy typu I i tym, co powinno zaniepokoić rodziców, mówi prof. Ewa Pańkowska – diabetolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *