Rodzice idealni – jak osiągnąć ten cel?

Zuzanna Butryn – psycholog

Ośrodek Psychoterapii i Coachingu Inner Garden
https://www.facebook.com/ZuzannaButrynPsycholog/

Rodzice-dziecko to jedna z najważniejszych relacji w rodzinie

Nikt nie jest idealny. Raczej nie ma też idealnych rodziców. Oczywiście można, a nawet warto, do ideału dążyć. Pierwszy krok to starać się nie być rodzicem toksycznym.

Rodzice powinni być przede wszystkim rodzicami. Muszą na przykład wiedzieć do jakiego stopnia mogą zwierzyć się dziecku ze swoich problemów, takich np. w pracy. Możemy o tym powiedzieć dziecku, jeżeli jest to nastolatek czy nastolatka. Mamy prawo mówić, że jest nam ciężko. Dobrze jest komunikować takie rzeczy w pierwszej osobie. Czyli mówimy: „Czuję się dziś źle”, „miałam trudny dzień”. Taka forma przekazu wzmacnia w dziecku empatię. Widzi ono wtedy, że rodzic nie zawsze jest na pełnych obrotach, nie jest cały czas zmobilizowany w 100%, ale ma też prawo do własnych słabości. Dzięki temu uczy się, że również ma prawo do słabości.

Lepiej jest być dla dziecka słuchaczem, ale można mówić mu o tym, co dzieje się w naszym życiu. W jakimś stopniu mu się zwierzać. Niekoniecznie jednak wdrażać je w tematy intymne czy sprawy dotyczące dwojga rodziców. Trzeba wyczuć gdzie leży granica, nie obarczać dziecka własnymi problemami.

Pamiętajmy, że toksyczni rodzice, którzy przenoszą na dziecko swoje lęki, złe emocje, którzy nie szanują jego odrębności, szybko staną się wrogiem.

Rodzice muszą być przede wszsytkim rodzicami.

Rodzice powinni być dla dziecka przede wszystkim oparciem, dawać mu poczucie bezpieczeństwa. Relacje między mamą a tatą mają ogromny wpływ na dziecko.

Rodzice – zdrowe relacje

Obarczanie naszego dziecka problemami dotyczącymi nas i naszych partnerów sprawia, że dziecko może brać na siebie odpowiedzialność za te problemy. Może mieć poczucie, że skoro mu o tym mówimy, to być może jest to jego wina. Zazwyczaj nie jest to oczywiście prawda, gdyż dziecko nie może być przyczyną konfliktu, jednak istnieje ryzyko, że odbierze to jako swoją winę.

Jeżeli system rodzinny, w sensie bliska relacja dwojga ludzi, działa prawidłowo, jeżeli rodzice żyją ze sobą w zgodzie, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie wychowywało się w zdrowych relacjach. Nawet jeżeli pojawią się konflikty, to poprzez konsekwencję obojga rodziców i poprzez wspólne działanie będą w stanie wypracować porozumienie. Coś więcej niż dwa różne bieguny, na których są mama i tata.

Ważne jest również, aby rodzice po prostu pozwolili dziecku być sobą. Czasami powinni dać mu przyzwolenie na pyskowanie czy złość. A także pozawalać mu popełniać błędy i wyciągać wnioski.

 

 

Podsumowanie
Rodzice idealni - jak osiągnąć ten cel?
Tytuł
Rodzice idealni - jak osiągnąć ten cel?
Opis

Każdy rodzic czasami zadaje sobie pytanie, czy jest wystarczająco dobry dla swojego dziecka, gdzie popełnił błąd. Ma wątpliwości, czy postępuje słusznie. I chociaż nikt nie jest idealny, warto do ideału dążyć. O tym, w jaki sposób to robić, mówi Zuzanna Butryn - psycholog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *