NOP – co robić, kiedy się pojawi?

lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna

www.drdurajski.pl

NOP czyli Niepożądany Odczyn Poszczepienny

Szczepienia wiążą się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych, jednak nie wszystkich musimy się obawiać.

Szczepienia to teraz bardzo gorący temat i rzeczywiście informacje o ich ewentualnych efektach ubocznych można znaleźć właściwie na wszystkich forach. Musimy pamiętać o tym, że NOP może wystąpić, występuje i nie można temu zaprzeczyć.

NOP - niepożądany odczyn poszczepienny dzieli się na różne kategorie.

NOP może wystąpić po każdym szczepieniu. Niektóre reakcje, takie jak gorączka czy zaczerwienienie są normalne. To oznaka, że organizm reaguje na szczepionkę. Ważne jest, żeby obserwować dziecko i skonsultować się z lekarzem, jeśli coś nas zaniepokoi.

Łagodne odczyny poszczepienne

Odczyny poszczepienne dzielą się na różne kategorie.

Te najbardziej łagodne, takie jak zaczerwienienie w miejscu ukłucia czy gorączka, są moim zdaniem nawet pożądane, ponieważ informują nas o tym, że organizm reaguje na podanie danych antygenów. Jest jednak jasne, że nie zostawiamy tego bez jakiejkolwiek reakcji. Warto pamiętać, że jeżeli dziecko gorączkuje, szczególnie do 24h po szczepieniu, to powinniśmy zgłosić się do lekarza bez względu na typ gorączki, która zaczyna się powyżej 38 stopni. Lekarz musi obejrzeć dziecko i zadecydować o dalszym postępowaniu. Jego obowiązkiem ustawowym jest również zgłoszenie niepożądanego odczynu poszczepiennego bez względu na to, jakiej specjalności jest lekarzem. Możemy w takiej sytuacji podać leki przeciwgorączkowe, szczególnie jeżeli temperatura jest wyższa niż 38 stopni. Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze.

Na zaczerwienienia i obrzęki – okłady z sody

Kolejnym powszechnym NOP-em jest zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu ukłucia. Jest to odczyn, którego rodzice niejednokrotnie bardzo się boją. W takiej sytuacji trzeba pójść z dzieckiem do pediatry. Nie istnieje właściwie żaden NOP, o którym nie musimy informować lekarza, ze względu na to, że powinien on zgłosić do rejestru każdy niepożądany odczyn, który wystąpił po szczepieniu.

Jedną z domowych metod radzenia sobie z zaczerwienieniem czy obrzękiem są okłady z sody. Do szklanki wody należy dodać łyżkę sody i w miejscu ukłucia przykładać namoczoną w niej gazę. Pomaga to zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie oraz zwiększyć komfort dziecka po szczepieniu.

W razie wątpliwości – konsultacja z lekarzem

Każdy NOP zaobserwowany przez rodziców po szczepieniu, każdą wątpliwość dotyczącą stanu zdrowia dziecka, jaką rodzic będzie miał po szczepieniu należy zgłosić lekarzowi. Warto pamiętać nie tylko o tym, że NOP musi zostać zarejestrowany, ale również o tym, że kiedy taki odczyn wystąpi, dziecko wymaga opieki pediatrycznej lub ewentualnie specjalistycznej. Właśnie dlatego, po szczepieniu każdą wątpliwość dotyczącą stanu zdrowia dziecka należy skonsultować z pediatrą.

 

Podsumowanie
NOP - co robić, kiedy się pojawi?
Tytuł
NOP - co robić, kiedy się pojawi?
Opis

Publiczna dyskusja o szczepieniach i ewentualnych efaktach ubocznych jest ostatnio bardzo gorąca. O NOP - Niepożądanym Odczynie Poszczepiennym oraz o tym, co robić kiedy się pojawi, mówi lek. med. Łukasz Durajski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *