Rozwój oka i zmysłu wzroku

dr hab. n. med. Piotr Loba – specjalista chorób oczu

Centrum Mikrochirurgii Oka Laser Klinika prof. Jerzego Szaflika

Rozwój oka i zmysłu wzroku trwa mniej więcej do 10 roku życia

Gałka oczna bardzo szybko rozwija się  w okresie płodowym. Po przyjściu dziecka na świat, można wyodrębnić trzy fazy wzrostu oka: bardzo szybką – do pierwszego roku życia, szybką – między pierwszym a trzecim rokiem i wolną – po trzecim roku życia.

Kiedy dziecko się rodzi narząd wzroku nie jest w pełni rozwinięty. Najintensywniejszy rozwój oka i zmysłu wzroku przypada na pierwsze cztery miesiące życia. Jest to tak zwany okres krytyczny, gdyż wszystkie zaburzenia, które pojawią się w tym czasie będą rzutować na całe życie dziecka.

Jeżeli w tym okresie dziecko będzie miało zakryte jedno oko ze względu, na przykład, na opadnięcie powieki lub wrodzoną zaćmę po jednej stronie, doprowadzi to do głębokiego niedowidzenia. Mózg odrzuci to oko i będzie wykorzystywać tylko oko lepsze. Dlatego bardzo ważnym zadaniem jest wczesne wykrycie tego typu zaburzeń, najlepiej zaraz po narodzinach dziecka.

Rozwój oka kończy się mniej więcej, kiedy dziecko osiągnie wiek 10 lat.

Rozwój oka i narządu wzroku to długi proces, który zaczyna się w życiu płodowym i trwa mniej więcej do 10 roku życia dziecka.

Ostrość wzroku i widzenie obuoczne

Po czwartym miesiącu życia wzrok nadal się rozwija. Doskonali się zarówno widzenie obuoczne, jak i ostrość wzroku. Widzenie obuoczne, czyli współpraca między oczami, powinno osiągnąć swój docelowy  poziom rozwoju już w szóstym miesiącu życia. Z tego względu wszelkie zaburzenia zdiagnozowane później, takie jak zezowanie lub niedowidzenie, wymagają bardzo intensywnego i szybkiego leczenia. Mamy na to niestety czas tylko do dziewiątego roku życia. Potem kończy się okres rozwoju kory wzrokowej. Jest ona plastyczna i potrafi dostosowywać się do zmian, które pojawiają się w narządzie wzroku, jednakże po dziewiątym, dziesiątym roku życia traci tą zdolność i dziecko staje się okulistycznie dorosłe.

Budowa oka ludzkiego

Oko jest skomplikowanym i delikatnym narządem. Dostarcza 80% procent informacji o otaczającej nas rzeczywistości. Aby móc przetworzyć sygnały odbierane przez narząd wzroku i zrozumieć to, co widzimy, w przetwarzanie danych angażujemy 10% wszystkich komórek nerwowych w mózgu.

 

Gałka oczna 

Gałka oczna składa się z twardówki i rogówki, która załamuje światło w oku. Tuż za rogówką znajduje się tęczówka. Tęczówka reguluje ilość światła wpadającego do oka poprzez źrenicę. Kiedy jest jasno, mięśnie tęczówki zwężają źrenicę, a kiedy światło jest słabe – rozszerzają ją. Tęczówka odpowiada też za kolor oka.

Siatkówka i plamka żółta

Siatkówka to wewnętrzna, światłoczuła błona, która przylega do ściany oka i odbiera obraz. Zbudowana jest z fotoreceptorów (pręcików i czopków) oraz komórek nerwowych. Pręciki odpowiadają za odróżnianie światła od ciemności, a czopki – za rozpoznawanie barw i ostrość widzenia. Na siatkówce znajduje się także plamka żółta z największym zagęszczeniem czopków, co sprawia, że jest to miejsce bardzo wrażliwe na światło i barwy. Plamka żółta odpowiada za ostre widzenie, rozpoznawanie barw i szczegółów.

Akomodacja oka

Między tęczówką a ciałem szklistym – galaretowatą substancją we wnętrzu oka, która nadaje mu kulisty kształt – leży soczewka, elastyczna powierzchnia, która podobnie jak rogówka, załamuje światło. Soczewka jest przymocowana do ciała rzęskowego za pomocą więzadełek Zinna. Skurcze i rozkurcze mięśnia rzęskowego sprawiają, że soczewka zmienia kształt, a co za tym idzie – zmienia się jej zdolność załamywania światła. Kiedy mięsień jest napięty, soczewka uwypukla się, mocniej załamuje światło i oko przystosowuje się do patrzenia z bliska; kiedy jest rozluźniony – soczewka jest spłaszczona i słabiej załamuje światło, co z kolei pozwala dobrze widzieć przedmioty znajdujące się w oddali. Zdolność soczewki do zmiany kształtu (krzywizny) i przystosowywania się do patrzenia z bliska lub w dal, nazywamy akomodacją.

Podsumowanie
Rozwój oka i zmysłu wzroku
Tytuł
Rozwój oka i zmysłu wzroku
Opis

Oko jest jednym z najbardziej skomplikowanych narządów, który dostarcza nam 80% informacji o otaczającej nas rzeczywistości. Składa się z wielu elementów, niczym złożony, niesłychnie precyzyjny mechanizm. O tym jak rozwija się oko i zmysł wzroku, mówi dr hab. n. med. Piotr Loba – specjalista chorób oczu z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *