Poród przedwczesny – grupy ryzyka

dr Marzanna Zachara-Reśko – neonatolog

Poród przedwczesny jest zawsze ryzykowny dla dziecka, dlatego lekarze walczą o przedłużenie ciąż.

Światowa Organizacja Zdrowia mianem wcześniaka określa dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Przedwczesne przyjście na świat zawsze obarczone jest ryzykiem, ale współczesna medycyna daje szanse na normalne życie coraz większej liczbie niedonoszonych dzieci

Ogólnie rzecz biorąc, nie można powiedzieć ani przewidzieć, która kobieta jest narażona na przedwczesny poród.

Mówi się, że w 40% największym czynnikiem powodującym ryzyko wczesnego porodu jest infekcja. Infekcja, której matka może nawet nie poczuć, może nawet o niej nie wiedzieć. To jest właśnie najczęstsza przyczyna zwiększonego ryzyka.

Ryzyko wczesnego porodu trudno jest określić.

Ryzyko wczesnego porodu jest znacznie większe, jeśli kobieta w ciąży pali, pije alkohol, ciężko pracuje fizycznie. Choć mówi się, że ciąża to nie choroba, kobieta ciężarna powinna się oszczędzać i dbać o siebie.

Otyłość i złe warunki socjalne

Czynnikiem ryzyka jest również niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa, czyli kobieca przypadłość polegająca na tym, że dolny odcinek dróg rodnych nie wytrzymuje napięcia związanego z powiększającą się macicą.

Ciąża mnoga, ciąża wielopłodowa także zwiększa prawdopodobieństwo wcześniejszego porodu, podobnie jak poprzednie ciąże zakończone przedwcześnie. Nie ma czynników rodzinnych.

Mówi się też, że kobiety, które mają nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy mięśniaki macicy oraz kobiety z otyłością przedciążową są obarczone zwiększonym ryzykiem urodzenia dziecka przedwcześnie. Kobiety żyjące w trudnych warunkach socjalnych również są w grupie ryzyka.

To, jak żyjesz podczas ciąży zwiększa lub zmniejsza ryzyko

Niestety, liczba ciąż zakończonych przedwczesnym porodem rośnie.

Kobiety często odkładają macierzyństwo i zachodzą w ciążę w coraz późniejszym wieku. A im człowiek jest starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że dopadną go choroby, które mogą wpłynąć na przebieg ciąży, np. cukrzyca czy nadciśnienie. Warto też pamiętać, że duży wpływ na to, czy donosimy dziecko czy nie, ma sposób życia. Złe odżywianie się, alkohol, papierosy, stres i zbyt intensywna praca czy praca fizyczna, mogą zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu. A przedwczesne rozwiązanie ciąży zawsze jest zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka, trzeba więc robić wszystko, żeby urodziło się w terminie.

Podsumowanie
Ryzyko wczesnego porodu
Tytuł
Ryzyko wczesnego porodu
Opis

Z roku na rok rośnie liczna dzieci urodzonych przedwcześnie. Dlaczego tak się dzieje i jakie są tego przyczyny oraz jakie są czynniki wpływające na zwiekszenie ryzyka wczesnego porodu, mówi neonatolog - dr Marzanna Zachara-Reśko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *