Wcześniaki – zagrożenia, powikłania, rokowania

dr Marzanna Zachara-Reśko – neonatolog

Podział wcześniactwa jest trzystopniowy – kryterium stanowi tydzień ciąży, w którym nastąpił poród

Przedwczesne rozwiązanie ciąży zawsze jest zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka, trzeba więc robić wszystko, żeby urodziło się w terminie.

Według definicji wcześniakiem nazywamy dziecko, które urodziło się przed upływem 37 tygodnia ciąży. Tak więc wszystkie dzieci, które przyszły na świat przed 37 tygodniem ciąży nazywamy wcześniakami. Oczywiście wcześniactwo wcześniactwu nierówne. Podział wcześniactwa opiera się na tym, w którym tygodniu ciąży dziecko się urodziło.

Podział wcześniactwa jest kilkustopniowy

Dzieci urodzone przedwcześnie podłączane są w szpitalu do specjalnej aparatury, kontrolującej liczbę oddechów, ciśnienie krwi, bicie serca, nasycenie krwi tlenem.

Skrajne wcześniactwo – przed 25 tygodniem

Najbardziej zagrożone nieprawidłowościami przebiegu okresu wcześniactwa noworodkowego są dzieci, które urodziły się poniżej 25 tygodnia trwania ciąży. Jest to tak zwane skrajne wcześniactwo.

Dzieci urodzone w 22-23 tygodniu ciąży to noworodki, które mają bardzo minimalną szansę przeżycia. Fizjologicznie nie są przygotowane do życia poza łonem matki. Tylko około 3% tych dzieci przeżywa, a większość z tych, które przeżyły jest niestety obarczone ryzykiem nieprawidłowego rozwoju i chorobami takimi jak: padaczka, refluks pęcherzowo-moczowodowy, mózgowe porażenie dziecięce, retinopatia wcześniacza.   Retinopatia to schorzenie spowodowane niepełnym rozwojem naczyń siatkówki w momencie urodzenia się dziecka, które prowadzić do poważnego upośledzenia wzroku, a nawet ślepoty).

Z każdym tygodniem szanse dziecka rosną

Dzieci, które urodziły się między 25 a 28 tygodniem ciąży to tzw. wcześniaki z małą albo bardzo małą masą ciała. Z każdym tygodniem ciąży mają one coraz większą szansę przeżycia. 75% z tych, które urodziły się po 28 tygodniu trwania ciąży – przeżywa. Większość nie wykazuje żadnych nieprawidłowości, jeśli chodzi o rozwój. Te, które urodziły się powyżej 32 tygodnia ciąży, tzw. late preterm, czyli późne wcześniaki, zwykle rozwijają się prawidłowo. W późniejszym okresie również nie musimy się martwić o ich prawidłowy rozwój.

Powikłania związane z wcześniactwem

Skutki wcześniactwa mogą dotyczyć zarówno układu krążenia, układu oddechowego, nerwowego, jak i wzroku czy słuchu. Schorzenia związane są więc z niedojrzałością każdego z tych układów. Najbardziej obciążone są układy oddechowy i krążenia. Dzieci, które urodziły się przed 28 tygodniem ciąży, bezpośrednio po przyjściu na świat potrzebują wsparcia oddechu, często również wsparcia układu krążenia.

Podsumowanie
Podział wcześniactwa - zagrożenia, powikłania
Tytuł
Podział wcześniactwa - zagrożenia, powikłania
Opis

Medycyna potrafi czynić cuda. Wciąż jednak dzieci urodzone przed 25 tygodniem ciąży mają znikome szanse na przeżycie. O typach wcześniactwa oraz zagrożeniach i komplikacjach z nimi związanych, mówi neonatolog - dr Marzanna Zachara-Reśko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *