Krótkowzroczność u dzieci

dr hab. n. med. Piotr Loba – specjalista chorób oczu

Centrum Mikrochirurgii Oka Laser Klinika prof. Jerzego Szaflika

Krótkowzroczność wiąże się z gwałtownym wzrostem gałki ocznej

Dojrzewanie i intensywne rośnięcie wpływa u dzieci na wzrost gałki ocznej, a co za tym idzie – na zmianę wielkości wady refrakcji. Zwykle, między 9, a 10 rokiem życia u dziewczynek i trochę później u chłopców, dochodzi do gwałtownego wzrostu gałki ocznej, co prowadzi do powstania krótkowzroczności. Ta krótkowzroczność, nazywana szkolną, może postępować i występuje najczęściej aż do 15-17 roku życia.

Krótkowzroczność jest konsekwencją gwałtownego wzrostu gałki ocznej.

Wpatrywanie się w ekran telefonu czy komputera powoduje rozwój krótkowzroczności. Zamiast pozwalać dziecku bawić się smartfonem, lepiej zaproponować mu wyjście na dwór i zabawę na powietrzu.

Jak powstrzymać rozwój krótkowzroczności?

Rozwój tej wady jest dla większości rodziców dosyć niepokojący. Jeżeli chodzi o udowodnione czynniki, które wpływają na postęp schorzenia, to jest to intensywna praca z bliska. Wiemy, że dzieci spędzające więcej czasu na dworze, na powietrzu mają mniejszą krótkowzroczność i postępuje ona wolniej. Analogicznie, dzieci z obszarów wiejskich mają statystycznie mniejszą krótkowzroczność, niż te z obszarów miejskich. Nie uciekniemy jednak od pewnych rzeczy, które są nieodłącznie związane z rozwojem cywilizacji, czyli od używania smartfonów, tabletów, ciągłego tkwienia z nosem w czymś z bliska. Powoduje to niestety postępowanie tej wady.

Leczenie krótkowzroczności

U dzieci, u których krótkowzroczność postępuje gwałtownie między 10. a 13. rokiem życia możemy zastosować leczenie bardzo rozcieńczonymi kroplami z atropiny. Są to krople, które nie wpływają na szerokość źrenicy i nie zmieniają wrażliwości oka na światło. Rozluźniają natomiast delikatnie akomodację, powodując spowolnienie postępowania krótkowzroczności.

Dwugniskowe okulary korekcyjne 

Drugą metodą jest zastosowanie szkieł dwuogniskowych, czyli takich, w których korekcja do patrzenia daleko jest inna, niż ta do patrzenia z bliska. Dzięki temu dziecko ma rozluźnioną akomodację, podczas czytania czy pracy z bliska, co powoduje spowolnienie rozwoju wady. Nie ma żadnych przekonujących dowodów na to, że stosowanie słabszych niż trzeba, szkieł korygujących krótkowzroczność u dzieci, może spowalniać rozwój tej wady. Powinniśmy korygować pełną wartość krótkowzroczności, która nam wyjdzie po porażeniu akomodacji, czyli po podaniu kropli. Dzięki temu unikniemy błędów związanych z przykurczem akomodacji.

 

 

Podsumowanie
Krótkowzroczność u dzieci
Tytuł
Krótkowzroczność u dzieci
Opis

Czym jest krótkowzroczność, jakie są jej przyczyny i metody leczenia - o tym mówi dr hab. n. med. Piotr Loba – specjalista chorób oczu z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser, kliniki prof. Jerzego Szaflika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *